Konopljini proteini postajajo vse bolj priljubljen vir rastlinskih beljakovin. Konoplja je rastlina, ki se jo goji že tisočletja. Gre za skorajda čudežno rastlino, ki ima poleg beljakovin (proteinski prah), ki jih vsebujejo konopljina semena tudi mnogo drugih koristnih učinkovin. Kljub temu je bila konoplja mnogokrat na slabem glasu, predvsem zaradi zlorab, zaradi kajenja indijske konoplje, ki zaradi visoke vsebnosti kanabinoida THC povzroča občutek “zadetosti”. V tem članku se osredotočamo zgolj na industrijsko oziroma navadno konopljo.
Poleg odličnih prehranskih lastnosti in koristnih učinkov na zdravje, je rastlina konoplje tudi okolju prijazna alternativna surovina za izdelavo mnogih izdelkov, ki so narejeni iz plastike ali jekla. Za ta namen se uporablja zunanja plast konopljinega stebla.
Konopljin proteinski prah pomaga pri pridobivanju mišične mase, hkrati pa pomaga pri zmanjševanju telesnih maščob. 30 gramov prahu vsebuje 12 do 15 gramov beljakovin.
V tem članku vam bomo predstavili koristi konopljinega proteinskega prahu, priporočeno dnevno doziranje ter na kaj morate biti pri doziranju pozorni. Poleg tega bomo naslovili nekaj splošnih pomislekov, ki so povezani z uporabo konopljinega proteinskega prahu.
Konopljin proteinski prah za zdravo telo
Konopljin proteinski prah je odličen vir vlaknin
Za diete, ki vsebujejo visoko vsebnost vlaknin je znano, da nudijo mnogo koristi za zdravje, kot so npr. zmanjšane vsebnosti sladkorja v krvi in manjše tveganje za nastanek raka v črevesju. Konopljini proteini vsebujejo topne vlaknine, ki so hrana za prebavne bakterije, ki uravnavajo krvni sladkor. Topne vlaknine upočasnjujejo presnovo in preprečujejo oz. zmanjšujejo raven absorpcije sladkorjev in holesterola v kri.
V sodobni prehrani je vse preveč ljudi, ki ne zaužije dovolj vlaknin. Konopljini proteini vsekakor lahko pomagajo zapolniti ta manko. Vlaknine nam dajejo občutek sitosti in so zato zelo primeren dodatek k smutijem.
Vsebnost vlaknin v konopljinem proteinskem prahu je višja kot v drugih rastlinskih proteinskih izdelkih (npr. prah iz soje), ki pogosto izvirajo iz rafiniranih postopkov izdelave.
Konopljin proteinski prah je lahko prebavljiv
Kljub temu, da so konopljini proteini rastlinskega izvora, so hitro prebavljivi. Raziskave kažejo, da se v konopljinem proteinskem prahu presnovi 98% beljakovin. Kaj to pomeni za organizem? Tako kot stroji, tudi človeško telo za dobro delovanje potrebuje popravila in vzdrževanje. Aminokisline v konopljinem proteinskem prahu vašemu telesu pomagajo, da to dosežete.
Izkazalo se je, da prekomerna izpostavljenost vročini v procesu predelave negativno vpliva na zmožnost presnove konopljinih proteinov, zato je nujno, da pri izbiri konopljinega proteinskega prahu izberemo izdelek, ki je bil narejen s postopkom hladnega stiskanja konopljinih semen.
Konopljin proteinski prah zadosti potrebam vašega telesa po beljakovinah
Človeški organizem, za zdravo in energije polno delovanje potrebuje aminokisline, ki jih lahko pridobimo s hrano. Tudi konopljin proteinski prah vsebuje te dobrodejne aminokisline. Kljub temu pa ga ne uvrščamo med popolne beljakovine, saj nekatere aminokisline, kot sta Lizin in Levcin, vsebuje le v majhnih količinah. Pod izrazom “popolne beljakovine” razumemo hrano, ki v zadostnih količinah vsebuje vseh devet esencialnih maščobnih kislin, ki jih mora vsebovati zdrava prehrana.
Kljub temu pa je potrebno izpostaviti, da konopljine beljakovine vsebujejo visoko raven dveh aminokislin. Arginin, ki prispeva k dobremu pretoku krvi ter Tirozin, ki vpliva na sposobnost pomnjenja in vzpodbuja kognitive sposobnosti. Tirozin odločilno vpliva tudi na našo sposobnost mišljenja in pomnjenja, ko se znajdemo v stresnih situacijah.
Kot smo zgoraj že omenili, konopljine beljakovine niso popoln vir beljakovin za človeško telo, a so veliko bolj učinkovite ter celostne, če jih primerjamo z drugimi beljakovinami, ki izvirajo iz rastlinske hrane (npr. soja, riž, grah).
Konopljin proteinski prah je bogat z minerali in antioksidanti
Da se človeško telo razvija, raste ter ostane zdravo, potrebuje minerale, ki omogočajo prenos živčnih impulzov ter prispevajo k trdoti kosti. Konopljina semena so bogat vir mineralov kot so kalcij, železo, magnezij, fosfor itd.
Konopljina semena vsebujejo spojine, ki so dober vir antioksidantov. Telo ščitijo pred kroničnimi boleznimi kot so diabetes in srčne bolezni.
Konopljin proteinski prah je odličen vir zdravih maščob
Konopljina semena vsebujejo približno 30% maščob. Kljub temu, da je konopljin proteinski prah narejen iz razmaščenih konopljinih semen, še vedno vsebuje nekaj maščob. Gre za srcu prijazne maščobe, ki nas ščitijo pred najbolj pogostimi boleznimi na svetu; to so bolezni srca.
Poleg tega konopljina semena vsebujejo zdravo razmerje med omega-6 in omega-3 maščobnimi kislinami. Ti dve sta znani kot “esencialni maščobni kislini”. Lahko jih pridobimo le s hrano, saj jih naše telo ne more proizvesti samo. Ker konopljin proteinski prah ti dve kislini vsebuje v optimalnem razmerju, lahko zaključimo, da uživanje prahu vpliva na zmanjševanje vnetij v telesu.
Prevladujoče prehranske navade v zahodnem svetu vsebujejo nezdravo razmerje teh maščob, kar lahko vodi v številne težave kot so bolezni srca, rakava obolenja itd. V kolikor uživamo konopljine proteine pripomoremo k izboljšanju tega neravnovesja in s tem pripomoremo, da srce ostane zdravo.
Pogost vir Omega-3 najdemo v ribah. Za tiste, ki rib ne jedo je konopljin proteinski prah odlična alternativa za vegetarijance.
Konopljin proteinski prah vam pomaga v borbi s prostimi radikali
V strokovnem zborniku “Food Chemistry” študija razkriva, da konopljini proteini lahko prispeva k preprečevanju oksidativnega stresa. “Oksidativni stres” pomeni neravnovesje med prostimi radikali in antioksidanti v telesu. To lahko pomaga pri preprečevanju nastanka bolezenskih stanj kot so npr. Alzheimerjeva in Parkinsonova bolezen.
Najbolj pogosti načini uporabe konopljinih proteinov
Tukaj je nekaj nasvetov kako uživati konopljine proteine
- uporabimo v proteinskih šejkih, smutijih
- vmešamo v jogurt
- dodamo v pijačo ali sok
Uporabimo ga kot moko v pekovskih receptih – lahko spečemo kruh, mafine, palačinke itd. Lahko ga uporabljamo tudi za zgoščevanje omak.
Priporočeno doziranje
Priporočena dnevna doza je odvisna od človeka do človeka. Dejavniki, ki vplivajo na to, da lažje ocenimo, koliko proteinskega prahu zaužiti:
- telesna teža
- ali telovadimo
- ali hodimo na fitnes in želimo povečati mišično maso
Povprečen odrasel človek potrebuje 0,70 g dnevnega vnosa beljakovin na 1 kg telesne teže. Za pridobivanje mišične mase (športnike) se priporoča med 1,5 g do 2 g beljakovin na 1 kg telesne teže. 30 g konopljinega proteinskega prahu vsebuje od 12 do 15 gramov beljakovin. Seveda prah uživamo le kot prehranski dodatek.
Konopljin proteinski prah postaja vse bolj popularen tudi v svetu fitnesa
Vabljeni, da si ogledate video (ang. jezik) o koristih konopljinega proteinskega prahu ter uporabi v svetu fitnesa
Stranski učinki in opozorila
Konopljini proteini niso brez stranskih učinkov. Ker gre tudi za vir vlaknin in v kolikor ga zaužijete preveč, vam lahko povzroči vetrove, napihnjenost in drisko.
Noseče in doječe matere naj konopljinih proteinov ne bi uživale. Kljub temu, da za to trditev še ni znanstvenih dokazov za človeško telo, pa študije na živalih govorijo v prid previdnosti.
Seveda ne moremo mimo opozorila, da v kolikor imate alergijo na konopljo, ne uporabljajte konopljinih proteinov.
Dokazano je, da konoplja, bolj kot katerakoli druga rastlina, iz zemlje črpa tudi različne strupe, ki se lahko zato pojavijo tudi v končnih izdelkih. Iz tega vidika je pomembno, da če je le mogoče, izberemo izdelek, ki je ekološko certificiran in preverjenega izvora, tako kot npr. konopljin proteinski prah EkoKor.
Odgovori na pogosta vprašanja:
Tukaj je nekaj najbolj pogostih vprašanj v povezavi s konopljinimi proteini ter odgovori na njih
1. Ali vplivajo na raven estrogena?
Za razliko od proteina, ki je pridobljen iz soje in ima negativen vpliv na estrogen, lahko rečemo da konopljini proteini ne vplivajo na raven estrogena. Prav tako je znano, da nimajo negativnega vpliva na testosteron.
2. Ali je možno, da ste po uživanju proteinov, pozitivni na testu za THC?
To vprašanje se poraja zaradi stoletja starega prepričanja, da konoplja povzroča zadetost. Ločiti moramo med industrijsko ali navadno konopljo, ki psihoaktiven THC vsebuje v zanemarljivih količinah. THC v večjih količinah najdemo le v t.i. indijski konoplji, hašišu… Lahko ste brez skrbi, na raven THC v vašem telesu konopljin proteinski prah nima vpliva.
Povzetek
Kljub kvaliteti je pogosto spregledan, saj se konoplje neupravičeno še kar drži dvomljiv sloves. Bogati so z minerali, antioksidanti, vlakninami in nenasičenimi maščobami. Kljub temu, da je potrebno opraviti še nekaj študij, da bi do konca ugotovili dobrobiti konopljinih proteinov pa ni nobenega dvoma več o tem, da so odlična alternativa živalskim beljakovinam.
Ima mnogo prednosti pred drugimi rastlinskimi proteini, zato so vsekakor nepogrešljiv vir beljakovin v vegetarijanski oz. veganski prehrani.
Nenazadnje je potrebno opozoriti na previdno uporabo, da bi se izognili sicer blagim, a kljub vsemu motečim potencialnim stranskim učinkom.
Vir:
https://hempfoundation.net/what-are-the-benefits-of-hemp-protein-powder/
https://en.wikipedia.org/wiki/Complete_protein
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324863#what-is-it
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1037/tyrosine
Oxidative Stress: Definition, Effects on the Body, and Prevention (healthline.com)
“Če imate še kakšno vprašanje, smo vam na voljo preko elektronske pošte info@ekokor.si ali na telefonski številki 041 711 476“