V tem članku vam bomo predstavili nekaj splošnih dejstev o konopljinem olju ter koristih, ki jih ima na človeško telo. Vas zanima katero konopljino olje izbrati? Kaj pomeni, da je konopljino olje hladno stiskano? Zakaj je priporočljivo, da izberemo ekološko? Zakaj je pomembno, da je olje sveže stisnjeno? Svetujemo glede načina uporabe in koliko olja na dan naj bi zaužili.
ABC o konopljinem olju
Izvor konopljinega olja
Kot smo že omenili je konopljino olje narejeno iz konopljinih semen industrijske konoplje. Konopljina semena se običajno stiska na podoben način kot npr. olivno olje, to je s hladnim stiskanjem.
Industrijska konoplja in kanabis (marihuana) sta, kljub temu, da spadata v isto družino “Cannabis sativa”, dve precej različni rastlini z različnimi sestavami. Najbolj opazna je razlika v vsebnosti THC oz. “tetrahidrokanabinola”. THC je psihoaktivni del marihuane oz. kemikalija, ki povzroča omamo.
Medtem, ko ima marihuana izredno visoko vsebnost THC (do 28%), ga ima industrijska konoplja lahko največ 0,3%. Zato lahko rečemo, da izdelki, ki so izdelani iz industrijske konoplje, ne morejo povzročiti omamljenosti in se večinoma uporabljajo v zdravstvene namene.
O kvaliteti izdelave konopljinega olja
Če želimo v polnosti izkoristiti blagodejne učinke konopljinega olja priporočamo, da se pred izbiro vprašate sledeče:
Ali je sveže stisnjeno?
Pri izbiri konopljinega olja moramo upoštevati, da so zdravju koristne nenasičene maščobne kisline, ki jih vsebuje konopljino olje hitro pokvarljive. V kolikor je olje dlje časa izpostavljeno višjim temperaturam (konopljino olje je zato najbolje hraniti v hladilniku) svetlobi in zraku, bo sčasoma postalo žarko in izgubilo vse dobrodejne lastnosti oziroma lahko postane celo škodljivo. Luščina konopljinega semena predstavlja naravno zaščito pred oksidacijo maščob, ki se nahajajo v jedrcu semena. Potem, ko se iz semena stisne olje te zaščite več ni, zato je izjemnega pomena, da zaužijemo olje, ki je čim bolj sveže stisnjeno.
Ali je hladno stiskano?
Hladno stiskanje pomeni, da se v samem procesu stiskanja ne uporablja kemikalij in predvsem tudi to, da temperatura pri stiskanju ne sme preseči 40 stopinj Celzija. V nasprotnem primeru je olje osiromašeno hranilnih in zdravju koristnih snovi.
Ali je olje certificirano ekološko?
Znano je, da je konoplja “ekoremediacijska rastlina”, kar pomeni da ima izjemno sposobnost črpanja strupov iz zemlje. Ti strupi se posledično pojavijo v konopljinih semenih in po stiskanju le teh tudi v konopljinem olju. Zato priporočamo, da izberete ekološko konopljino olje, saj nam le-to zagotavlja, da je rastlina konoplje rasla na s pesticidi in mineralnimi gnojili neonesnaženi zemlji.
Nam konopljino olje lahko koristi?
Blagodejni učinki konopljinega olja izvirajo predvsem iz visoke vsebnosti večkrat nenasičenih maščobnih kislin: linolenska (Omega-6), alfa-linolenska (Omega-3) in gama-linolenska kislina (GLA). Razmerje med Omega-6 in Omega-3 je 3:1.
Strokovnjaki se strinjajo, da je razmerje 3:1 najbolj koristno in primerno za človeški organizem, ker ima le ta razmerje 4:1. Številna druga olja imajo na primer tudi razmerje 30:1 in so daleč od idealnega razmerja, ki ga potrebuje naše telo.
Konopljino olje ima lahko sledeče koristi:
Vpliv na bolečino
Konopljino olje ima protivnetne lastnosti, ki blažijo bolečino. Konopljino olje lahko v ta namen preprosto vtremo na prizadeto mesto.
Vnetja – Gama-linolenska kislina (GLA) v konopljinem olju znižuje vnetja. Iz mnogih študij izhaja, da so naravna zelišča bogata z GLA, učinkovita pri blaženju simptomov vnetnih stanj kot so multipla skleroza, revmatoidni artritis ter sindrom razdražljivega črevesja.
Nosečnost – Zaradi visoke vsebnosti Omega-3, ki jo vsebuje konopljino olje, le-to dobrodejno vpliva na noseče ženske. Študije so pokazale, da so Omega-3 maščobne kisline v nosečnosti izjemnega pomena. Vplivajo na zdrav razvoj možganov in oči dojenčka ter pomagajo preprečevati poporodno depresijo.
Tveganja
Kljub temu, da ima konopljino olje mnogo koristi za zdravje pa je potrebno opozoriti tudi na nekatera tveganja.
- Nosečnost
- Izguba večje količine krvi
- Zdravila
- Težave s srcem
- Hormonsko neravnovesje
- Reakcija na alergijo
- Pomanjkljiva prehrana
Če imate torej težave z nizkim krvnim tlakom, se pred uporabo konopljinega olja posvetujte z zdravnikom. Nizek krvni tlak povečuje tveganje za zaplete in smrt pri operacijah. Zdravnik vam bo morebiti svetoval, da pred in po operaciji za nekaj časa prekinete z uporabo konopljinega olja.
V kolikor boste konopljino olje nanašali na kožo je priporočljivo, da v izogib morebitni neželeni reakciji (razdražljiva koža), najprej nanesete le majhno količino.
Koliko konopljinega olja zaužiti
Količina konopljinega olja, ki naj bi ga zaužili je odvisna od tega kako ga uporabljamo ter učinkov, ki jih želimo z uporabo doseči. Znanstveniki ocenjujejo, da zadoščajo tri žlice konopljinega olja na dan. S tem v telo vnesemo zadostne količine maščobnih kislin Omega-3 in Omega-6 (v razmerju 3:1), ki so kot že rečeno pomemben del zdrave prehrane.
- Kalorije: 125
- Skupne maščobe: 14 g
- Nasičene maščobne kisline: 1 g
- Enkrat nenasičene maščobne kisline: 2 g
- Večkrat nenasičene maščobne kisline: 11 g
Konopljino olje v petih minutah
Oglejte si prispevek v angleškem jeziku, ki zajema večino informacij iz tega članka.
Povzetek
Konopljino olje je varno za uporabo, saj ne vsebuje psihoaktivnih snovi. Priporočamo, da izberete hladno in čim bolj sveže stiskano konopljino olje od lokalnih ekoloških kmetov. Ena izmed teh je tudi ekološka kmetija pr Šmajd – EkoKor. Zaradi nenasičenih maščobnih kislin Omega-6 in Omega-3, ki jih konoplja vsebuje v idealnem razmerju 3:1, ima konopljino olje pomembno vlogo v prehrani in blagodejno vpliva na človeško telo. Ima precej intenziven okus, ki ne odgovarja vsakemu, zato ga nekateri uporabljajo zgolj v zdravstvene namene, drugi pa tudi v kulinariki.
Vir:
Navadna konoplja – Wikipedija, prosta enciklopedija (wikipedia.org)
https://extension.okstate.edu/fact-sheets/hemp-seed-oil-properties.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Hemp_oil
Hemp Seed Oil: Health Benefits, Nutrition, Dosage, and More (webmd.com)
https://www.livestrong.com/article/145529-what-is-cold-pressed-oil/